Bir proje planladınız ve bu konuya personellerinizi
dâhil edeceksiniz,sizin için işinizi kolaylaştırdık.

Çalışkan personel, çok çalışan personel değildir. Başarılı personel, verilen görevleri tamamlarken,
görevin dahil olduğu iş sürecine de katkı bulunandır.
Şeyda Daştan
12.06.2017

Günümüzde gerçekleştirilen projelerin başarı kriteri sadece o projenin tamamlanması olmuş durumda. Bir projenin tamamlanması onu başarılı olarak nitelendirmeye yetmez. Maliyetinin çok üzerinde ve planlanan bitim tarihinden fazlasıyla gecikmiş olarak biten bir projeye başarılı demek oldukça güçtür. Hatta sadece bu kriterler değil, yapılan işin kalitesi ve iş güvenliği de projenin başarısını değerlendirme açısından önemlidir. Bu noktada sürecin her aşamasında bu kriterleri göz önüne alan ve attığı her adımda daha çok bütünü görebilen yöneticiler olmalıdır.

Zamanında yapılmayan işler, size maddi ve manevi sıkıntılar açar.

Günümüzde birçok proje gerçekleştirilirken alt personellerden faydalanılarak çözümleniyor. Alt personellerin beklenen performansı verebilmesinin tek yolu denetleme, kontrol ve takip etmekten geçiyor. Bunu da ancak bir görev yönetim sistemi ile sağlıklı bir şekilde devreye alabiliriz.

Görevlendir ile yöneticiler tarafından oluşturulan projelerde görevlendirilmek istenen personel, programın kullanım şekline göre projeye dahil edilir. Projeye eklenen personel artık hem görevlerini yerine getirebilir hem de projeyi dilediği gibi takip edebilir. Bu özellik sadece göreve atanan personel için geçerli değildir çünkü diğer personeller de (göreve atanmayan) görevi yine takip edebilir fakat görev içerisinde herhangi bir kullanım sağlayamaz. Bu sadece o personellerin de görevleri takip edebilmesini ve o projeden haberdar olabilmesini sağlar.

Herkes dahil olduğu projenin görevlerini görebilir.

"İşini Kolaylaştır, Başarıya Odaklan"

Online Görev Yönetim Sistemini ücretsiz kullanmaya başlayın!
-->