Dönemsel Süreç Nedir?

Mükelleflerinizi tek tek takip edebilmenizi sağlayan bir modülü olmasının dışında,
gelişmiş tekrarlı işler olarak da kullanım sağlar.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM), Yeminli Mali Müşavirler (YMM), denetçiler ve danışmanların mükelleflerini kolayca takip edebilmeleri için özel çözümlerimiz bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de dönemsel süreç yapısıdır.

Dönemsel süreç nedir, nasıl çalışır?

Aylık, 3 aylık veya yıllık gibi dönemlerde aynı iş listesi üzerinden takip ve planlama yapan sektörler ve iş kollarına uygun olarak hazırlanmış bir görev yönetim sistemidir.

Özelllikle muhasebe bürolarının ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan süreç iş takip yapımız, sistem yöneticisi tarafından oluşturulan dönemsel iş planları, her mükellef için farklı personel takibini sağlamaktadır. Bulunduğu dönemde tamamlanan görevlerin bütününe süreç denmektedir ve proje yönetimindeki gibi öncelikli iş belirlenebilmektedir.

Dönemsel Süreç Yapısı
Dönemsel Süreç Yapısı

Dönemsel süreçler, başlangıç ve bitiş tarihlerine göre tamamlandıkça kendini otomatik yenilemekte ve pratikte gerçekleşen iş planı düzenleme trafiğini azaltmaktadır.

Dönemsel süreç planı nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Mevcut görevleri, çalışanlara dağıtımınızda ne kadar da zaman harcadığınızı, sırf bu olayın belki de bazen bir gününüzü kapsayan bir olay haline geldiğinin farkında mısınız?

Her ayda, 3 ayda veya yılda tekrar eden iş listelerinizi bir defa tanımlamanız yeterli. Tamamlanan süreçler vakti geldiğinde tekrar başlayacak ve personeliniz önüne yapılacak iş olarak gelecektir. Yöneticiler ve diğer süreç görevlileri özet olarak hangi işlemlerin yapıldığını pratik olarak takip edebilir.

Görev, Mükellef ve Personel Üçlüsü
Görev, Mükellef ve Personel Üçlüsü

Dönemsel sürecin benzersiz olması sağlayan özellik olan, görev, mükellef ve personel üçlemesi gelişmiş veri yapı yönetimi üzerinde çeşitli kontrollerle sağlanmakta ve yapılacak işlemlerin bu üçlü bazında önceliklendirilmesi sağlanmaktadır.

SMMM neden her ay bir kontrol listesi yapmak zorundadır?

Her ay tekrar eden ve hiçbir zaman ehemmiyetini yitirmeyen işler için mutlaka kontrol listelerinin yapılması gerekmektedir.

Öyle ki aylık rutin olarak yapılması gereken bu işler bazı zamanlar basit bazı zamanlar ise gerçekten son derece önemli işler olabilir. Yapılan kontrol listesi sayesinde işleri yönetmek çok daha kolay bir hal alacaktır.

Bu konu hakkında Yakup Bey bizlere şöyle bir açıklamada bulundu;

Kontrol listeleri, iş akışını düzenlemek ve potansiyel olarak hangi konumda olduğumuzu görmek için yapılmaktadır.

Yakup Aksoy (Muhasebe Sorumlusu), Ziya Özplolat SMMM


İşlerin ne durumda olduğunu kolayca takip etmenin faydaları nelerdir?

Çalışma saatlerinizin yetmediğinden veya işlerinizi yetiştirememekten şikâyetçi oluyor musunuz? Bunların tek nedeni doğru bir planlamanın yapılmamış olmasıdır.

Doğru bir planlama yaparsanız;

Doğru planlamanın ardından yapılan işlerin hepsi rahat bir şekilde takip edilebilir. Görevlendir ile işleri sisteminize planlı bir şekilde aktarırsanız aynı şekilde görevlendir de size planlı bir şekilde geri dönüş sunar. Bu düzenli dönüş sayesinde işlerin ne durumda olduğunu kolayca takip edebilirsiniz.

-->